Anne - Çocuk · Eğitim · İş

Anaokulu Kreş Açmak İçin Neler Gereklidir?

anaokulu, kreş açmak, neler gerektiriyor?, evraklar, nasıl açılır?, kreş açmak için gerekli şartlar, kimler kreş açabilir?, ne kadara mal olur?

Birçok kişinin hayallerinde yer alan kreş açma işlemleri aslında sanıldığı gibi kolay değildir. Çünkü okul öncesi eğitimcilik sürecini tamamlayan ve öğretmenliği ele alan o kadar çok kişi kreş açma aşkı ile yanıp tutuşmaktadır ki bu yüzden devlet bu konuda ciddi bir adım atmış ve kurulacak muhitten tutun açacak olan kişinin ailesinin her türlü sabıka ve psiko analizlerine kadar birçok bilgileri araştırmaktadır. Araştırmakla da kalmayıp her detayı gerekli kurumlara gönderiyor ve onay istiyor. Sonuçta bir ticaret işlemi olacak olsa da içeride bulunanlar çocuklar oluyor. Bu yüzden çok daha fazla şeye dikkat çekiyorlar.

Çocuklara daha iyi bir gelecek hazırlanabilecek bir alan olduğu için anaokulu açmak ciddi anlamda zorluk yaratan bir işlemdir. Bu yüzden ülkemizde anaokulu danışmanlığı alanında dahi iş yerleri mevcuttur ve bu iş yerlerinden daha iyi bir şekilde bilgiler alarak evraklarınızı dahi bu iş yerlerine hazırlatabileceksiniz. Böylelikle de sizler zahmetsizce kreşinizi açabilecek, oyun alanlarından tutun okul içerisindeki araç gereçlere kadar eksiksiz bir şekilde kendileri liste hazırlamaktadır. Kafanız karışmasın, size bahsettiğim şey çok ayrı bir işletim kurumu. Onlar her şeyi sizin yerinize yapıyor. Verdikleri liste azıcık geniş olsa da bazı şartlar ve evraklar mecburen tamamlanmak zorunda. Bu listeye bakarak alış verişlerinizi tamamlayabilecek ve kreşinizi eksiksiz bir şekilde açabileceksiniz. Çünkü herhangi bir eksik olduğu anda eğitim konusunda ciddi derecede bir pürüz oluşturduğu için kreşinizin açılmasına yetkililer müsaade etmeyecektir. Oyun odasından yemek odasına, uyku odasından yemeklere kadar kreş içerisindeki birçok odayı tek tek gezerek kreşinizin ruhsatını verecekler ya da vermeyecekler. Bunun da garantisi yok elbette. Ama yapacağınız işlemler eksiksiz ise, gerekli hijyen ve donanıma sahipseniz sorun olmayacaktır.

Kreş, Anaokulu

Evraklarınızda kesinlikle sorun olmamalıdır. Çünkü en ufak bir eksiklik sizin yaptığınız tüm masrafı karşılıksız bırakabilir. Şu sıralar devlet bu tarz anaokulu veya bir diğer deyişle kreş açanlara da belirli destekler sağlıyor. Bunlar maddi oluyor genellikle. Tabi Milli Eğitim’e bağlı olduğu için oyuncak vs. de temin edilebiliyor. Yani en azından küçük şeyler sağlanmış olunuyor. Devlet desteği de çok önemli. Bazı noktalarda uygulamanız gereken şeyleri onlar size söylüyor. Örneğin, 4-5 yaş arası olan çocuklara teknoloji kullanmaları ve öğrenmeleri gibi bir şey arz edildiğinde bunu devlet sağlıyor. En çok sorulan soruların başında ise kreş açmak ne kadara mal olur, kaç para gereklidir var. Bunları da maddeleriyle anlatalım.

 • Kreş açacağınız yerin kira mı yoksa kendi yeriniz mi olduğu ilk masraftır. Eğer kira ise emin olun ülkemizin neresinde olursanız olun 2.000 ile 10.000 TL arası kira ödemeniz gerekir.
 • Bu da depozitosu vs. derken ortalama söyleyecek olur isek ilk başta 14.000 ile 20.000 arası cebinizden çıkması demektir.
 • Bunun dışında evrak kısımlarında vergilendirme prosedürlerine maruz kalacaksınız. Buralarda az da olsa cebinizden para mecburen çıkacak. Gidip gelmeniz, ödemeleriniz vs. derken 1000 TL de böyle gider.
 • İşin en çok para harcanacak olan kısmı ise kreşin içi. Burada duvarlara uygulanacak boya badana, duvar kağıtları, zemin döşemeleri, perdeler, ışıklandırma, uyku saati için yataklar, yemekler, mutfak, ofis odası, tuvalet ve banyo (çok kişilik olmalıdır ve kız erkek ayrı olmalıdır) ve son olarak da çocukların anaokuluna gidip gelebilmesi için servis aracı gibi inceliklere yer verildiğinde en az 60.000 ile 100.000 TL arası harcama olacaktır.
 • Ben ortalama alıyorum hep. İstekler ve zevkler farklı olabilir, belki küçük bir kreş açılır. O zaman masraflar da azalır. Ama nereden baksanız en az 30 – 50 arası çocuk olmalıdır bir kreşte. Yoksa zaten açan kişi kar elde edemez.
 • Şöyle de bir hesap yapalım; 35 çocuk olsa ve siz aidat olarak 500 ile 700 TL arası bir miktar almış olsanız 35*600=21.000 TL para almış olursunuz bir ayda. Öğretmenlere vereceğiniz maaş, yemekler ve servis aracı için ödeyeceğiniz tutarlar emin olun ki 21.000 TL’nin en az 12.000 TL’si edecektir. Yaklaşık olarak 8-9 ay boyunca 8.000 ile 10.000 TL arası kar elde etmeniz mümkün. Bu da şu anlama geliyor; kreş açan birinin 8 ayda 80.000 TL kazanma şansı var.
 • Peki masrafımız neydi en başta? Yine söylüyorum, hep ortalama rakamlar alıyorum. Şaşırmayın sakın. 17.000+1000+80.000=98.000 TL
 • İlk 1 yıl yatırdığınız parayı almak için çalışacaksınız. İkinci yıl ise bir nevi kar dönemi olacak. Aylık vereceğiniz kiraları da hesaplarsak ikinci yılın ortasındandan itibaren randımanlı bir kazanç sağlamanız mümkün.
 • Eğer yatırım olarak zorlanmayacak maddi güce sahipseniz kesinlikle kreşi açacağınız yeri satın alın. Çünkü orası komple sizin olmuş olacak ve yapacağınız masrafları çok düşünmeden 5 – 10 yıllık bir yatırım yapmış olacaksınız. Her türlü mantıklıdır anaokulu açmak bence.
 • Kimler kreş açabilir? Herhangi bir sabıkası bulunmayan, öğretmenlik diplomasına sahip, uygun koşulları sağlayabilecek nitelikte bir ortama sahip olan kişiler yaş sınırı gözetmeksizin kreş açabilir. Şunun da altını çizeyim, öğretmen olmasanız dahi diploma kiralayın. Aynı eczaneler ve sürücü kurslarında olduğu gibi.

Yukarıda saydığım her şeyi gözden geçirin. Eğer sorularınız varsa yorum kısmından yazın lütfen çekinmeden. Cevaplayabileceklerimizi cevaplarız. Hem fikir alışverişi olur. Anaokulu açmayı düşünen biriyseniz ve elinizde maddi güç varsa son derece olumlu yanları olan bir girişim olacaktır. Başımdan geçti bu tür bir girişim ancak kardeşimin devlette çalışma isteği yüzünden sona erdi. Tekrar görüşmek üzere!

Anaokulu Kreş Açmak İçin Neler Gereklidir?” için 11 yorum

 1. Herkes kolay sanıyor ama aslında hiç de kolay bir iş değil. Ben bir ara denemek istemiştim, araştırınca vazgeçtim. Maddi gücü olanlar için çok güzel bir yatırım tabi..

  1. Yorum için teşekkürler, deneyen kişilerin pişman olmayacağı bir yatırım şekli. Uzun vadede temiz bir kazanç sağlayacaktır.

 2. Merhabalar bende anaokulu açmayı düsünüyorum. Elimde bu ise yatiracagim hazirda 100 bin TL var. Korkularımda çok fazla. Bu para benim için yeterli olurmu. Ilk yıllar öğrencim olmazsa yeride kiralayacagim icin cok fazla zarara girermiyim. Yazinizi okudum. Fakat deneyimlerinizide okumayi cok isterim. Kresiniz kac yil acik kaldi. Kac yilda istediginiz ogrenci sayisina ulastiniz. Bu isin zorluklsri ve sizi en cok zorlayan konu ne oldu. Elinize aylik ortalama gecen ucret stabile bir sekilde gidiyormuydu ve nekadardi? Ve kresinizi acmak size kac paraya mâl oldu? Simdiden tesekkurler

  1. Öncelikle yorumunuz ve ilginiz için teşekkür ederim. Kendim bizzat anaokulu açmak için bir faaliyette bulunacaktım ancak bulunduğum ilçe çok fazla büyük olmamakla birlikte kiralar çok yüksek geldi. Bu işe girmeden önce yazıda da anlattığım şeylerin hepsini tecrübe ettim. En çok zorlayan konu ilk atılan adımlar oldu. Yani öyle bir içerik isteniyor ki her şey mükemmel olmak zorunda. Sonuçta çocuklara verilen bir hizmet olacağı için üst düzey bir kreş olması şartı var. Temizlik ilk kural. Kreş için 150.000 TL filan harcadım. Ancak benim açtığım anaokulu biraz büyük bir alana kuruluydu. Harcamayı biraz fazlalaştırmak zorunda kaldık. Kazançları rakam olarak yazamam ama şöyle söyleyeyim, iyi bir reklam yapılırsa eğer ve bulunduğunuz yerde çocuklarını düşünen aileler fazla ise güzel rakamlar kazanılıyor. En azından bir öğretmen maaşının 3 ile 5 katı kazanç sağlanabiliyor. Tabi burada çocuk sayısı da önemli.

 3. Ben de kreş açmak istiyorum.yazinizi okuyunca doğru yolda oldugumu birkez daha anladım.Evet kolay değil ama imkansız da değil.ben başlangıçta villa tipi biyer açmayı düşünüyorum.su anda okul öncesi öğretmenliği 3.sinitayim.kısmetse seneye mezun olucam.bir yıl ozel sektördeçalıştiktan sonra kres açsam acele etmiş olur muyum.Cok azimli bir insanım kafama koyduğum birseyi yapmak gücümün sonuna kadar mucadele ederim.bana önerileriniz nelerdir.

  1. Bu devirde kreş açmanın olumsuz bir tarafını göremiyorum. Hangi şehirde olduğunuzun önemi çok büyük. Potansiyel var mı? Aileler bu konuda çocukları için ne düşünüyor? Ülkemizin her yerinde maalesef gerekli değer verilmiyor. Kreş açmak maddi konuda sizi hırpalayabilir ancak durumunuz iyiyse sorun olmayacaktır elbette. Ama yatırılan tutar iyi bir potansiyel yakalanırsa çok kısa süre içerisinde size geri dönecektir. Yeter ki tutacağınız yer şartlara uygun olsun ve kabul görsün.

 4. Ben 10 yıllık okulöncesi öğretmeniyim. Eşimle beraber Anaokulu açmayı planlıyoruz,bulunduğumuz muhit müsait bu konuda. Ancak MEB in prosedürlerinin fazla oluşu acaba kreş mi açsak diye kafamızı kurcalıyor. Sizce hangisi MEB mi sosyal hizmetler mi? Teşekkürler.

 5. Kreş sahibi olan bir tanıdığım var..yeni bir şube açıyor anaokulu olarak..bu kişinin eşi cezaevinde ve müebbet aldı..suçu adam öldürmek..Kreş sahibi bu durumda iken yeni bir yer açabikiyormu.. burası Şanlıurfa ve böylesi durumlar kan davası olarak devam eder..kurum eğitim kurumu küçük çocuklar var yani devletimiz eşide olsa bu durumda açılışına izin veriyormu..çok tşk ederim

 6. Küçük çaplı şöyle 160 m2 dükkan katı ve iki bahçeli kirası 4 bin olan bir yerde 40 bin tl ile kreş açabilirmiyim yada gündüz bakım evi

 7. Merhaba kreş açmak istiyorum fakat elimde hiç nakit yok kredi çekerek bu ise başlarsam pişman olur muyum aşağı yukarı 100 bin lira harcayarak ufak caplı kres acmayı düsünüyorum krediyi ne kadar zamanda ödeyebilirim ya da ödeyebilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir