Teknoloji Dünyası

Apple Beşte Bir İle Kar Marjını Arttırdı

Kapital sistem içinde yazılım dünyası da bir hayli rekabet halindedir. Bu rekabet içinde elbette bazı firmalar dünya devi olacaktır. Dünya devlerinden biri olan Apple, bu sene geçen seneye oranla karını %20’ye çıkarmış. Ancak bu kar oranı hiç de beklenildiği gibi yapmış olduğu cihazlardan değildir.

Apple, Apple kar marjı, Apple kar oranı, Apple Store ücretli uygulamalar

Apple’ı tüm dünya olarak Iphone akıllı telefonları ile tanımaktayız. Biraz daha bu alana meraklı insanlar diğer ürünlerini de bilmektedirler. Apple ürünlerinin satışında gerçekleştirmiş olduğu artış fazla olmamasına rağmen bu kar artışı nereden doğduğu soruları kafaları kurcalamaktadır. Yapılan açıklamalar neticesinde en büyük artışı Apple Store üzerinden yapılan satışlar ile gerçekleşmiştir. Günümüz teknoloji dünyasında orijinal formatta veya satın alma işlemlerini gerçekleştiren insanların fazla olduğu söylenemez. Çağımızda ne yazık ki verilen emeklerin karşılığının alınmasında bir hayli zorluklar çekilirken, Apple store üzerinden ücretli olan uygulamalarda yaşanan artış tüm bilişim dünyasını şaşırtacak niteliktedir. Aynı zamanda firmanın net karı da bu beklenmeyen satış artışı sayesinde gerçekleşmiştir.

Böyle devam edeceği düşünülürse IOS yakın zaman içinde Android işletim sisteminin krallığını bu sefer yıkacak gibi gözükmektedir. Şirketin bu denli kar artışı olması ile birlikte daha yeni projelere niyetlendikleri aşikardır. Akıllı telefon kullanıcıların ilgisini ve ihtiyaçlarını karşılayacak birbirinden farklı uygulamaları geliştirme yönünde arge çalışmalarına ağırlık verdiği söylenmektedir. Apple, aynı performansı diğer ürünlerinde de gerçekleştirmeyi başarabilirse bu yüz yıl onların liderliğinde geçecek gibi durmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir