Sağlık

Çağımızın Hastalığı Yorgunluk

Günümüzde bizler yoğun bir iş temposunun içinde hayatımıza devam etmekteyiz. Durum böyle olunca fazlasıyla stres dolu anlar bizleri beklemektedir. Eski insanlara bakıldığında o kadar ve günümüze göre herhangi bir zorluk içinde bulunmadan hayatlarına devam etmektedirler. Bizler ise bu ağır ve yorucu koşuşturma dolu hayat içinde yaşadığımızdan tartışmasız karşımıza çıkan en önemli hastalık yorgunluktur.

kendimi yorgun hissediyorum

Yorgunluk hastalığının genel olarak bir açıklamasını yapmak oldukça zordur. Çünkü her insandan insana farklılıklar gösterebilen bir durumdur. Her insanın dayanma kapasitesi diğer bir insana göre farklıdır. Bu yüzden kendimi yorgun hissediyorum diyenler için de bir takım önerilerde bulunmak lazım bence. Uykunuzu yeteri kadar alın. Gece uyumaya çalışın. Stresten uzak durun. Üzüntüler sizi çabuk yıpratır. Yaz tatillerinde özellikle denize girmeye ve cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi şeylerden uzak durmaya çalışın. Kafanızda herhangi bir başka düşünce kalmasın. Bir kişiye kendi kaldıramayacağı bir yük yüklenmesi sonucu ortaya çıkan bu durumu yenmenin bir diğer hususu da düzenli şekilde koşmak ve spor yapmaktır. Ağır sporlardan uzak durun.

Çağımızın hastalığı olan yorgunluğu kendi içinde birden fazla kola ayırabiliriz. Bunlar sırasıyla;

  • Fizyolojik
  • Organik
  • Psikojenik
  • Kronik

Fizyolojik olarak tanımlanan bu hastalık sağlık durumu iyi seviyede olan insanlarda görülmektedir. Bunun sebepleri ise az uyku ve stresten kaynaklıdır.

Organik yorgunluk daha çok otuzlu yaşların üstündeki insanlarda görülmektedir. Bu yaşlarda meydana gelmesinin sebebi ise bir başka hastalık neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Psikojenik yorgunluk daha çok fizyolojik yorgunluğa benzer özelikler taşımaktadır. Bu tip yorgunluğun doğuran en önemli unsur depresyondur. Çağımızda depresyon her iki kişiden birinin yaşadığı en önemli ruhsal çöküntüdür.

Kronik yorgunluk ise adından da anlaşılacağı üzere insanın yorgunluğa kendini şartlaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Vücut için gerekli bir durum olarak gözükmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir