Sağlık

Sosyal Paylaşım Siteleri Çok Zararlı

Şu an günümüze baktığımız zaman toplum tarafından soyutlanmaya başlayan ve yavaşça git gide toplumdan uzaklaşan kişiler daha fazla asosyal olmamak için sosyal paylaşım sitelerini kullanıyorlar. Ancak bu durum bilinenin tam tersi bir etki yaratmaktadır. Çünkü sosyal paylaşım siteleri aslında insanları adının da zıttı olarak asosyal bireyler haline getiriyor. Ve bu psikolojik rahatsızlıklar içinde yer almaya başlıyor. Çünkü bu sosyal paylaşım sitelerinin getirileri insanları bir bağımlı haline getirerek ciddi karakter bozukluklarına yol açıyor. Bu anlamda bilinenin aksine sosyal paylaşım siteleri fazlası ile zararlı bir durum haline girmiş bulunuyor.

sosyal paylaşım siteleri, sosyal medya, psikolojik rahatsızlık, sosyal medya ve davranış bozukluğu

Anlatılabilecek daha bir çok şey var aslında bu konu ile alakalı olarak. Sosyal medya sitelerinin bir diğer eksi yüzü de gerçek hayata yansıyan tartışmaların yapılıyor olması. Tartışılan bir çok şeyin gerçekte planlı olarak büyük kavgalara sebebiyet vermesi de ayrıca konuşulması gereken bir aktivite. Bir de düzenlenebilir kişi listesi ve resimlerin çalınması gibi şeyler var. Bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor. Çalınan hesaplarda geçmiş bilgiler ve mesajlaşmalar duruyor ise daha büyük kaoslara sebebiyet verebilir. O yüzden paylaştığınız bilgilere çok dikkat ediniz.

Çünkü sosyal paylaşım sitelerinin hemen hemen hepsinin içinde yer alan durum bildirimi olayı insanları tam anlamı ile bağımlı hale getiriyor. Bu bağımlılık ise davranış bozukluğunun tetikleyicisi olarak görülüyor. Daha da derine inecek olur isek, bir çoğumuz bir şey paylaşmadan duramıyoruz değil mi? İşte bu sıkıntı haline dönüşüyor ve sağlık açısından biz fark etmesek de bazı sorunlar teşkil edebiliyor. Çünkü insanlar bir günün içinde sürekli olarak bir durum bildirimi yapma gereksinimi için de bulunuyorlar. Bunun yanı sıra almak istedikleri beğeni alma durumları insanların direkt olarak karakterlerini etkiliyor. Çünkü narsist olma durumuna doğru itiyor. Her yaptığı paylaşımları beğeni almak çabası uğrunda paylaşmaya başlıyorlar. Bu da kişilerin egoist, bencil ve narsist olma durumlarına doğru hızlı bir şekilde sürüklüyor. Psikolojik rahatsızlıklar gibi durumları ortaya çıkarması da olumsuz getirileri arasında. Bu anlamda sosyal medya ve paylaşım siteleri bilinen gibi insanların sosyal bir yapı için de olmasının tam anlamı ile önüne geçiyor.

Sosyal Paylaşım Siteleri Çok Zararlı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir